Kafa derisi kaşıntısı

kafa derisi kaşıntısı

Kafa Derisi Kaşıntısı Neden Olur? 

Kafa derisi kaşıntısı hemen herkeste görülen bir durumdur. Bazen önemsenmeden geçilse de kimi zamanlar kafa derisi kaşıntısı önemli sağlık sorunlarının habercisi olmaktadır. Saç diplerinde veya deride meydana gelen bu kaşıntıların birçok nedeni bulunmaktadır. 

Kafa derisi kaşıntısının birçok nedeni bulunmaktadır. Bunların başında; saç derisi kuruluğu, stres, saçlara temiz bakılmaması, mantar, egzama, terleme gibi nedenler gelmektedir. 

Sıkıntı ve stres gibi psikolojik nedenlerden dolayı oluşan saç derisi kaşıntıları kısa sürelerde yok olurken mantar veya enfeksiyon hastalıklardan kaynaklanan saç derisi kaşıntıları uzun dönemler sürmekte ve kafa derisine zarar vermektedir. 

Bu gibi durumlarda direkt dermatologlara görünmek ve tıbbi yardım almak daha önemlidir. 

Kafa Derisi Kaşıntısı Tedavi Yöntemleri 

Sıkıntı ve stres gibi psikolojik kökenli nedenlerle ortaya çıkan kafa derisi kaşıntılarını gidermek için evde uygulanacak birçok farklı yöntem bulunmaktadır. 

Kafa derisi kaşıntısı nedenleri arasındaki saç dipleri zayıflığı, kuruluğu ve hijyen eksikliğini gidermek için en etkili çözümü maden suyu sağlayacaktır. 

Mineral bakımından son derece zengin olan maden suyu ile kafa derisine masaj yapılarak kafanın yıkanması her türlü kaşıntıdan kurtulmanızı sağlayacağı gibi aynı zamanda bu uygulama saç diplerini besleyecek ve saç dökülmelerine de çözüm olacaktır. Soda güçlü ve dayanıklı saçlar için harika bir maske özelliği taşımaktadır. 

Kafa Derisi Kaşıntısında Doğal Tedavi Yöntemleri 

Şampuanların içerisinde kimyasal bileşenler olduğu için saç derisi hassas olanların kükürtlü sabun kullanması saç derisi kaşıntılarının giderilmesinde yarar sağlayacaktır. 

Antiseptik özelliklerinden dolayı limon suyu da saç derisi kaşıntılarına iyi gelecek başka bir çözüm yoludur. Kepek ve yağlanma gibi sorunlara da iyi gelen taze limon suyu aynı zamanda saçlara bakım uygulamakta ve saçların canlılığını her zaman korumaktadır. 

Limon, Sirke Ve Karbonat Kafa Derisi Kaşıntısına Birebir 

Antiinflamtuar etkin maddesi sayesinde elma sirkesi de kafa derisi kaşıntısı nedenlerini ortadan kaldıracaktır. Elma sirkesine biraz su ekleyerek hazırlayacağınız karşımı saç diplerine yedirerek sürmeniz bir süre sonra kafa derisi kaşıntısını yok edecektir. 

Daha sonra ise kafa derisi iyice durulanmalı ve sirke kokusundan arındırılmalıdır. 

Karbonat ve su karışımı da bu gibi durumlarda uygulanabilecek doğal yöntemlerden biridir. Kafa derisine karbonatlı su uyguladıktan sonra kafanın iyice yıkanması ve kurulanması önemlidir. 

Kafa derisi kaşıntısı neden olur diye merak ettiğimizde görüldüğü üzere birçok farklı neden karşımıza çıkıyor. Psikolojik kökenli nedenlerde yukarıda saydığımız kafa derisi kaşıntısına doğal çözümler güvenle uygulanabilir. Bu yöntemlerin hiçbir yan etkisi ve zararı olmadığı gibi kafa derisi kaşıntısına iyi geldiği artık kanıtlanmıştır. 

Ancak kafa derisi kaşıntısının çok fazla olması, kafa derisinde kaşıntıya bağlı yaraların oluşması vs. gibi durumlarda kesinlikle uzman kontörlü şarttır. Herhangi bir fizyolojik rahatsızlığın belirtisi olan kafa derisi kaşıntılarında ilaçla tedavi yolları mümkündür. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu