Makatta kaşıntı

makatta kaşıntı

Makat Kaşıntısı Neden Olur? 

Makat bölgesinde kaşıntı birçok hastalıktan kaynaklanan bir durumdur. Örneğin böbrek yetmezliği, deri hastalığı, karaciğer rahatsızlığı gibi hastalıkların neden olduğu bir kaşıntıdır. Makat bölgesinde oluşan kaşıntı geceleri uyku esnasında çoğalan ve kişiyi huzursuz eden bir durumdur. Makat kaşıntısı nasıl geçer sorusuna birçok yönde cevap verilebilir. Makat bölgesi temiz tutması gereken bir bölgedir. Kesinlikle kuru olmasına dikkat edilmesi gerekir, su ile temas kaşıntıyı hızlandıracak ve daha uzun süre kaşınmasına neden olacaktır. Bu nedenle temizlikten sonra mutlaka o bölgeyi kurulamak gereklidir. 

Kaşıntı şikâyeti olan kişiler kesinlikle dar ve naylon kumaşlar giymemelidir ve yiyeceklerine dikkat etmeleri gereklidir. Örneğin gazlı içecekler, çay, kahve, yağlı yemekler bu tür gıdalardan uzak durmaları gerekir.

Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer? 

Hemoroit rahatsızlığı olan kişilerde makat bölgesinde kabızlığa bağlı aşırı kaşıntı oluşabilir. Bu gibi durumlarda kabızlık giderici gıdalar tüketilmeli ve acı baharatlardan uzak durulması gereklidir. Makat kaşıntısına sebep olan en büyük faktör kesinlikle baharatlı gıdalardır. baharatlı gıdalar hemoroit rahatsızlığını tetiklediği için makat bölgesinde kaşıntıyı büyük yönde çoğaltır.

Makat bölgesindeki kaşıntının diğer nedenlerinden biri ise mantar enfeksiyonudur. Makat bölgesinde oluşan mantar kaşıntıya neden olduğu gibi bağırsak hastalığının da habercisidir. Mantar hastalığının makat bölgesinde yayılması çok hızlı gerçekleşir böyle bir durumda kesinlikle doktor kontrolü gereklidir ve makat bölgesindeki kaşıntı tamamen geçene kadar tedaviye devam edilmesi gereklidir. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu