Ciltte kızarıklık ve kaşıntı neden olur

ciltte kızarıklık ve kaşıntı neden olur

Ciltte Kızarıklık ve Kaşıntı Neden Olur?

İnsan vücudunun en hassas noktası cildidir. Ciltte meydana gelen herhangi bir kızarıklık veya kaşınma önemli sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Ciltte kızarıklık ve kaşıntı neden olur sorusuna verecek birçok farklı cevap bulunmaktadır. Cilt kızarıklığı ve kaşıntısı deri hastalıklarından şeker hastalığına karaciğer rahatsızlığından psikolojik sorunlara kadar birçok farklı neden ile ortaya çıkabilmektedir. 

Kaşıntının ne zaman şiddetlendiği, kaşıntı yeri, kaşıntının devamında ortaya çıkan sorunlar kaşıntının nedeniyle ilgili önemli bulgular verebilir. 

Deri Hastalıkları 

Çocukluk dönemlerinde ortaya çıkan ve hayatın geri kalanında kronik olarak görülen deri hastalıkları kızarıklık ve kaşıntıların en önemli nedenlerindendir. Mantar, egzama, sedef hastalıkları cildin dirençsizleşmesine ve kaşınmasına, bir süre sonra da ciltte yaralar oluşmasına neden olabilmektedir. 

Deriye temas eden maddelerin alerjik reaksiyonlar oluşturması ciltte kaşıntı ve kızarıklığa neden olur. Cilt kuruluğu, cildin sıcak suyla çok teması veya cilt temizliğinin iyi yapılmaması da kaşıntı ve kızarıklığın nedenleri arasında sayılabilir. 

Karaciğer Rahatsızlığı 

Karaciğer rahatsızlığının etkileri direkt olarak ciltte görüldüğü gibi ayrıca safra kesesi tıkanıklığı, pankreas bozukluğu, hepatit ve siroz gibi hastalıklar da cilt kaşınmasına ve kızarıklığına neden olur. Karaciğer rahatsızlığında görülen kaşıntılar derinin yara olmasına neden olmaktadır. En çok sırt bölgesi kaşınmakta ve kaşıntının şiddeti bazen artarken kimi zamanlar hafiflemektedir. Ellerin içi ve ayak tabanlarındaki şiddetli kaşıntılar da karaciğer hastalığından kaynaklanıyor olabilir. 

Şeker Hastalığı 

Şeker hastalarının büyük bir kısmı cilt kaşıntılarından şikayetçidir. Şeker hastalarının cildi kuru ve hassastır. Kan şeker dengesinin bozuk olması vücut kızarıklığına ve buna bağlı olarak da vücut kaşıntısına neden olur. 

Ayrıca şeker hastalarının vücutlarında meydana gelen kızarıklık ve yaralar çok uzun süreler geçmez. Bu gibi durumlarda şeker hastalığının tedavisi aksatılmadan cildiye tedavisi de uygulanmalıdır. 

Psikolojik Sorunlar 

Görüldüğü üzere ciltte kızarıklık ve kaşıntı neden olur sorusunun birçok farklı cevabı bulunmaktadır. Tabi ciltteki kaşıntı ve kızarıklıkların her nedeni böyle ağır hastalıklar olmayabilir. 

Cilt kaşınması psikolojik kökenli bir rahatsızlıkta olabilir. Depresif ataklar, şizofreni, kişisel bozukluklar, sıkıntı ve stres gibi durumlar da cilt kaşınmasının nedenlerindendir. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu