Vajinada kaşıntı

vajinada kaşıntı

Vajina Neden Kaşınır? 

Alerjik veya kimyasal maddelerin kullanımı, menopoz nedeniyle, cilt hastalıkları veya cinsel yollarla bulaşan hastalıklar sonucunda vajina kaşıntısı meydana gelebilir. Vajina neden kaşınır sorusunda ilk akla gelen cevaplar bunlardır. Ancak vajina kaşıntısının birçok farklı nedeni bulunmaktadır. 

Vajinal bölge oldukça hassastır ve birçok nedenden dolayı alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Tahriş edici kimyasallara maruz kalınması sonucunda da vajina kaşıntısı yaşanabilir. Vajinal kaşıntısına neden olan kimyasallar genellikle şu şekilde sıralanabilir; 

  • Sabunlar 
  • Daraltıcı veya kayganlaştırıcı vajina spreyleri 
  • İç çamaşırlarının yeterince durulanmaması sonucunda çamaşırda kalan deterjan artıkları 
  • Kokulu tuvalet kağıtları veya alerjik reaksiyona neden olan pedler 

Cilt Hastalıkları Ve Mantar Enfeksiyonu 

Sedef hastalığı veya egzama gibi deri hastalıkları vajinal bölgede kızarıklık ve kaşıntıya sebebiyet vermektedir. Vajinada bulunması normal olan Canidida mantarının büyümesi ve kontrol altına alınmaması durumlarında rahatsız edici kaşıntılara yol açabilir. Sonucunda ise enfeksiyon riski ile karşılaşılabilir. 

Bakteriyel Vajinoz 

Vajinadaki iyi ve kötü huylu bakterilerin dengesizliği sonucunda ortaya çıkan bu sorun vajinada kaşıntı, kızarıklık ve tahriş gibi durumlara yol açabilir. Ayrıca bakteriyel vajinoz kötü kokulu akıntılara da neden olabilmektedir. 

Cinsel Hastalıklar 

Vajina kaşıntısı neden olur sorusunda en önemli noktayı cinsel hastalıklar oluşturmaktadır. Genital bölgede oluşan siğiller, bel soğukluğu, Genital Herpe gibi nedenler vajinal kaşıntıya neden olmaktadır. Bu gibi durumların yaşanmaması için korunaklı cinsel ilişkiler tavsiye edilmektedir. 

Psikolojik Kökenli Vajinal Kaşıntılar 

Sıkıntı, stres ve duygusal travmalar vücudun değişik reaksiyonlar vermesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda en hassas bölgelerden biri olan vajinada kaşıntı, tahriş, kızarıklık ve akıntı meydana gelebilir. 

Ciddiye Sorunlara Yol Açabilir 

Her vajina kaşıntısı büyük sorunların habercisi olmayabilir. Kaşıntı kısa süreli ve rahatsız edici boyutlarda değilse bir süre sonra kendiliğinden geçecektir. Ancak günlük yaşamanızı etkilemesi ve uykunuzu kaçıracak seviyeye gelmesi durumunda doktorunuza başvurmanız gerekir. Özellikle de kaşıntıya bağlı olarak kabarcıkların ortaya çıkması, kızarıklık, şişme, idrar zorlanması ve kötü kokulu vajina akıntılarında acilen uzman görüşüne önem verilmelidir. 

Vajinal Kaşıntı Tedavisi 

Görüldüğü üzere vajina kaşıntısı neden olur sorusunun birçok farklı nedeni vardır. Bu yüzden de tıbbi tedavide öncelikle kaşıntının nedeni ortaya çıkartılır. Bu aşamadan sonra da tedavi seçenekleri belirlenir. İlaçla tedavi, krem ve merhemler veya antibiyotik tedavisi ile vajina kaşıntısı sonlandırılabilir. 

Vajina Kaşıntısı İçin Evde Uygulanabilecek Yöntemler 

  • Genital bölgenin sürekli temizlenmesi ve hijyenine dikkat edilmesi, bunun için de ılık su ve tahriş etmeyecek temizlik bezlerinin kullanılması gerekir. 
  • Losyonlar, kokulu sabunlar ve köpüklü banyolardan kaçınmak gerekir. 
  • Spreyler ve duş yelleri de vajina kaşıntısını tetikleyen nedenlerdendir. Bu gibi kimyasal kökenli temizlik malzemelerinden uzak durmak gerekir. 
  • Yürüyüş sonrası veya terleme gibi durumlardan sonra iç çamaşırı değiştirmek, 
  • Cinsel ilişki sırasında kondom kullanmak…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu