Hamilelikte kaşıntı

hamilelikte kaşıntı

Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur?

Kadınların hamilelik döneminde kaşıntı olması olağan bir durumdur. Bunun nedeni hormonların hızla değişmesi, karın bölgesinin büyümesi ve genişlemesi hamileliğin verdiği kaşıntı nedenleridir. Fakat bu kaşıntılar alerjinin neden olduğu kaşıntı gibi yoğun ve kalıcı olmaz hamileliğin ilk üç ayı ve son üç ayında kaşıntı meydana gelir. Kaşıntıya neden olan en büyük faktör ise karın bölgesindeki genişlemedi, bu süreçte karın bölgesini doğal yağlar ile masaj yapılması önerilir.

Halilelik döneminde karın bölgesi hassaslaşır ve genişlediği için kaşınır böyle bir durumda hamilelikte kaşıntı nasıl geçer? Anne adayının kaşıntı başladığı an karın bölgesine hafif hareketlerle masaj yapması tavsiye edilir. Masaj yaparken bitkisel yağ kullanılmalıdır ve bölgeye baskı uygulamadan bir saate yakın süre masaj yapılmalıdır. 

Karın Kaşıntısının Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri 

Bu dönemde kaşıntı çok daha yoğun ve huzursuzluk veriyorsa mutlaka doktora bildirilmelidir. Hamile bayanların kaşıntısı sadece karın bölgesinde değil ayaklarda saç diplerinde göğüs bölgelerinde ve genital bölgede de görülebilir bunun sebebi hamilelikte değişen hormonlardır. Hamilelikte bölgesel kaşıntı durumu her anne adayında görülmez. 

Kişinin alerji hastalığı varsa hamilelik döneminde çoğalabilir, bu durumda kesinlikle doktorundan yardım almalıdır. Alerji hastalığı olan bayanlarda hamilelik dönemi çok daha huzursuz geçer bunun nedeni dönem hem hamilelikte yaşanan hormon değişikliği bağlı kaşıntı hem de vücutta bulunan alerji hastalığıdır yani bu sıkıntı ikiye katlanmış şekilde devam eder böyle bir dönemde kişinin doktorundan yardım alması gereklidir. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu