Deride kaşıntı

deride kaşıntı

Deride Kaşıntı Neden Olur? 

Vücuttaki bazı bölgelerde ya da genelinde oluşan kaşıntıya tıp dilinde pruritus denir. Bu tür kaşıntı birçok sebepten oluşabilir; örneğin kişinin bazı gıdalara ya da şampuan, deterjan ve benzeri durumlara alerjisi vardır. Kişi bunu anlayamasa da vücut farklı reaksiyonlar ile bunu belli eder. 

Kaşıntının neden olduğu sebepleri öncelikle saptamak gereklidir; deride kaşıntı neden olur ve nasıl anlaşılır? Bunun için kesin çözüm öncelikle kişinin alerji testi yaptırması gereklidir. Yapılan alerji testinin sonucuna göre kişi bilgilendirilir ve alerjiye sebep olan faktörlerden uzaklaştırılır 

Bazı kişilerde sadece alerjiye sebep olan durumlardan uzak kalmak yetmez aynı zamanda ilaç ile desteklemek gereklidir. İlaç ile desteklenen alerji hastalıkları genellikle mevsimsel faktörlere bağlıdır. Özellikle ilkbahar ve son bahar aylarında kişide gözlerde kaşıntı ve geçmek bilmeyen göz nezlesi gibi görünen durumdur.

Derideki Kaşıntılar Alerjik Reaksiyonlardan Kaynaklanabilir 

İlaç desteği alınmadan böyle bir reaksiyondan kurtulmak nerdeyse mümkün değildir. Mevsime bağlı alerji nasıl geçersorusunda ise bu durumda ilk olarak bir hekime başvurmak gereklidir.  Muayene sonucu verilen ilaçları aksatmadan kullanılmasının yanı sıra kişinin kendini özellikle polen ve tozlu eşyalardan uzak tutması gereklidir. 

Alerjinin yoğunlaşması tozdan ve kullanılan deterjanlardan kaynaklıdır. Alerji için kullanılan ilacın faydalı olabilmesi için alerjiye neden olan dış faktörlerden de kişinin kendini koruması gereklidir. Özellikle mevsim geçişlerinde doktorun belirlediği ilaçları aksatmadan kullanılması ve alerjiye neden olabilecek durumlardan kaçınılması gereklidir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu