Kollarda kaşıntı

kollarda kaşıntı

Kollarda Kaşıntı Neden Olur? 

Vücutta oluşan bölgesel kaşıntıları sadece alerjik bir reaksiyona bağlamak yanlış olur. Kaşıntıya neden olan birçok faktör bulunmaktadır; örneğin mantar, zona hastalığı, sedef hastalığı ya da benzeri rahatsızlıklar kollarda ve vücudun farklı bölgelerinde kaşıntıya neden olur. Bu gibi durumlarda ilk yapılması gereken kollarda kaşıntı nasıl geçer onu araştırmaktır. Bunun için de yapılması gereken öncelikle dış ve iç faktörleri saptamaktır.

Dış faktörlerin başında kullanılan eşyalar, banyoda kullanılan şampuan ya da sabun, kıyafetlerin çok iyi durulanmaması gibi sebepler başlıca nedenler olabilir. Dışa bağlı alerjik kaşıntıları geçirmek kolaydır fakat içe bağlı alerjik reaksiyonların tedavi süreci oldukça uzundur. 

Kollarda Kaşıntı Nasıl Geçer? 

İçe bağlı kaşıntıya neden olan alerjik reaksiyonu öncelikle test yaptırarak belirlemelisiniz. Alerji testleri uzman hekimler tarafından yapılması gereken testlerdir ve bu testlerin yüzde doksanı doğru bulgular ile sonuçlanır. 

Kişi alerji testinden sonra vücudun neyde karşı hassas olduğunu öğrenir ve ona karşı kendini korumaya alır ve belli bir süre sonra kaşıntı şikâyeti ilaç yardımı ile son bulur. Kollarda kaşıntı neden oluşur sorusuna bir diğer cevap ise küçükken geçirilen suçiçeği hastalığıdır. Suçiçeği hastalığı vücuttan tamamen geçmiş olsa bile çok az bir virüs ileriki yaşlarda kronik alerji rahatsızlığına ya da zona hastalığına neden olur. Bu nedenle vücudun her hangi bir bölgesinde oluşan kızarıklık kaşıntı göz ardı edilmemeli ve uzman cildiye doktoruna muayene olunmalıdır. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu