boğaz kaşıntısı

boğaz kaşıntısı

Boğaz Kaşıntısı Neden Olur?

Boğaz yüzeyi sinir hücrelerinin uç noktaları ve mukus dokusu ile çevrilidir. Bu dokular hava, yiyecekler, alerjik durumlar ve virüslerden etkilenmektedir. Boğaz mukusunun her zaman yumuşak ve ıslak olması gerekir. Ama bazı durumlarda boğaz kuruluğu yaşanır ve sonrasında ise boğaz kaşıntısı ortaya çıkar. Boğaz kaşıntısı neden olur sorusuna verilecek ilk yanıt vücudun susuz kalması veya boğazda oluşan enfeksiyondur. İşte, boğazın kaşınmasına neden olan başlıca sorunlar; 

Beslenme Alışkanlıkları ve Yaşam Tarzı 

Yeterince su içilmemesi boğazın kurumasına neden olacağı gibi çok fazla kahve ve asitli içeceklerin tüketilmesi de boğaz kaşıntısına neden olabilir. 

Boğaz kaşıntısı ve kızarıklığının en önemli nedenlerinden biri de sigara kullanımıdır. Vücudun her organını etkileyen ve zarar veren sigara en çok boğazları ve ciğerleri etkilemektedir. Solunum sisteminin zarar görmesine neden olan sigara boğaz kuruluğu ve tahrişin de başlıca nedenidir. 

Enfeksiyona Bağlı Hastalıklar 

Bademciklerde oluşan enfeksiyonlar boğazın tahriş olmasına ve kurumasına neden olur. Boğaz enfeksiyonlarında tuzlu suyla gargara yapılması enfeksiyon riskinin azalmasına ve boğazın rahatlamasına neden olur. 

Ayrıca ağız bakımı ve dişlerin temizlenmesi de bakterilerin oluşmasını engelleyecek ve boğaz sağlığının korunmasında önemli rol oynayacaktır. 

Alerjik Rahatsızlıklar 

Mevsimsel geçişlerde alerjik reaksiyonlar oldukça fazladır. Polenler, tozlar veya bazı ilaçlar alerjik etki göstererek boğazda kaşıntı, kızarıklık ve yanma gibi sorunlar ortaya çıkartabilir. Alerjik boğaz kaşıntılarında uzman hekime görünmek en doğru yol olacaktır. 

Psikolojik Nedenler 

Boğaz temizleme ve öksürme gibi nedenler bir süre sonra alışkanlık haline gelebilmekte ve süreklilik arz etmektedir. Bazı psikolojik sorunlarda kişi sürekli boğazını temizler ve boğazının kaşındığını hisseder. Bir süre sonra tahriş olan boğaz gerçekten kaşınmaya başlar. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu