idrar yolunda kaşıntı

idrar yolunda kaşıntı

İdrar Yolunda Kaşıntı Neden Olur? 

Özellikle bayanlarda görülen idrar yolunda kaşıntı şikayetine birçok sebep sıralayabiliriz. Kaşıntıya neden olan faktörlerin başında topluma açık tuvaletlerin temiz olmaması gelir. Hijyeni sağlanmayan tuvaleti bir defa kullanmanız bile birçok hastalığa neden olur. Tuvalette oluşan bakterilerin ihtiyaç giderme sırasında iç çamaşırınıza bulaşması sadece kaşıntıya değil mantara ve çok daha büyük hastalıklara yol açabilmektedir. 

Topluma acık tuvaletlerin çok dikkatli kullanılması mümkünse kullanılmaması çok daha önleyici olacaktır. Tabi ki sadece bununla sınırlamak çok yanlış olur. İdrar yolunda kaşıntı böbreklerden gelen bir hastalığında habercisi olabilir, bunun için öncelikle doktora muayene olmanız çok yerinde olacaktır. İdrar yolunda kaşıntı nasıl geçer sorusuna cevap ise öncelikle hijyenden geçer. 

İdrar Yolu Kaşıntıları Nasıl Tedavi Edilir? 

Kullandığınız iç çamaşırı yüksek derecede yıkadıktan sonra deterjandan arındırarak temizlemelisiniz sonrasında ütü ile bakterilerin tamamını yok edip kullanmanız çok daha sağlıklı olacaktır. İdrar yolunda kaşıntı rahimden gelen akıntıya da bağlı olabilir kadınlarda görülen bu tip rahatsızlıklar kesinlikle uzman doktor tarafından tedavi edilmelidir.

Kış aylarında böbreklerin soğuk alması kaşıntıya sebep olur. İdrar yolu kaşıntısının sebepleri sadece bununla sınırlı değildir. Kadınların adet dönemlerinde kullandıkları petleri sık, sık değiştirmesi gereklidir. Bu hususa çok dikkat edilmelidir gerekli temizlik ve hijyen sağlandığında kaşıntı kısa süre sonra tamamen yok olacaktır. Aldığınız önlemler halinde kaşıntı devam ediyorsa mutlaka bir doktora muayene olmalısınız. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu