El kaşıntısı

el kaşıntısı

El Kaşıntısı Neden Olur? 

El kaşıntısının birçok nedeni vardır. Bunlardan bazıları egzama, böcek ısırması, alerji, uyuz veya psikolojik nedenlerden dolayı el kaşıntısı yaşanabilir. El kaşıntısı neden olur sorusunda ilk akla gelen maddeler bunlar oluyor. Ancak uzun süreli ve artık rahatsız edici boyuttaki el kaşıntılarının nedenleri iç kaynaklı olabilmektedir. 

Ellerde kabarıklık, kızarıklık ve dökülme gibi durumlarda Dermatoloji uzmanına görünmek ve uygun görülen tedavi yöntemlerini uygulamak gerekir. 

El Kaşıntısına Neden Olan Faktörler Nelerdir? 

Egzama; ellerde kaşıntı, kızarıklık ve kabarcık oluşturur. Özellikle de elin avuç içi ve parmak aralarında çok görülür. Şiddetli kaşıntılar yaptığından bir süre sonra yara ve kanama gibi sonuçlar oluşabilir. 

En fazla karşılaşılan cilt hastalıklarından olan mantar ellerdeki kaşıntının asıl nedeni olabilir. Böcek sokması, sinek ısırması gibi geçici el kaşıntılarının dışında parazitlerin neden olduğu uyuz hastalığı da ellerin ve parmak aralarının kaşınmasına neden olabilir. 

El kaşıntısına neden olan faktörlerin başında alerjik reaksiyonlar gelir. Herhangi bir temizlik ürününe karşı hassasiyet gösteren ellerde ve parmak aralarında kaşıntılar meydana gelir. Ayrıca kullanılan el kremleri, nemlendiriciler, deterjanlar alerjik reaksiyonları tetikleyerek el kaşıntısına neden olabilmektedirler. 

El Kaşıntısı Tedavisi 

El kaşıntısı neden olur sorusunda birçok farklı etken olduğu gibi el kaşıntısı tedavisinin de birçok farklı yöntemi vardır. Dermatolog tarafından önerilecek merhem ve ilaçlar kaşıntının giderilmesini sağlayacaktır. 

Ancak çok fazla rahatsız etmeyen halk arasındaki tabirle ‘’tatlı tatlı’’ kaşınması durumlarında ellerinizi iyice yıkamanız ve durulamanız kaşıntıyı giderecektir. Ellerin yıkanmasında minimum 2 dakikalık süre olması ve parmak aralarının da iyice durulanması gerekir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu