Meme kaşıntısı

meme kaşıntısı

Meme Kaşıntısı Neden Olur? 

Göğüs bölgesinde kaşıntıya neden olan sebeplerin başında göğüs damarlarının genişlemesinden kaynaklı bir sorun olabilir. Göğüs içerisindeki damarlar çok ince ve etrafı yağlarla kaplıdır ve bu yumuşak doku damarların genişlemesiyle kaşıntıya hatta şişliğe bile neden olabilir. Böyle bir durumda korkuya kapılmanın gereği yoktur. Belli bir süre sonra damar genişlemesi bittiğinde kaşıntı ve şişlikte tamamen yok olacaktır.

Kaşıntıya sebep olan faktörler aslında çok yönlüdür. Meme ucunda oluşan kaşıntı şikayeti kullandığınız iç çamaşırın dar olmasından kaynaklanabilir. Fakat kaşıntı çok yoğun ve su toplamış halde ise mutlaka bir doktora muayene olmak gereklidir. 

Özellikle kadınlarda görülen meme ucu kaşıntısı alerjiye bağlı bir sebepte olabilir. Alerji hassas ciltlerde hemen yayılan ve uzun süre geçmeyen bir kızarıklığa neden olur.  Bu gibi durumlarda alerjinin neden kaynaklandığını saptamak gereklidir.

Meme Kaşıntısından Kurtulmanın Yolları Nelerdir? 

Alerjiye neden olan durumlar çok yönlü araştırılması gereken bir durumdur kullandığınız iç çamaşırın deterjandan arındırılmamış olması meme ucunda ve çevresinde kaşıntıya kızarıklığa neden olur. Meme ucu kaşıntısı nasıl geçersorusuna cevap olarak kullandığınız iç çamaşırın dar olmaması ve yıkama esnasında çok iyi durulanması gereklidir.

 Uyguladığınız önlemlere rağmen kaşıntı aynı yoğunlukta devam ediyorsa alerjik reaksiyon içten gelen bir durum olabilir. Bunun için kesinlikle cildiye uzmanına muayene olmanız gereklidir. Uzmanın vermiş olduğu ilaç tedavisi sonuna kadar devam edilmelidir ilaç tedavisi yanı sıra losyon ya da kaşıntı giderici merhem kullanılmalıdır. 

Exit mobile version