Ayak parmaklarında kaşıntı

ayak parmaklarında kaşıntı

Ayak Parmaklarında Kaşıntı Neden Olur?

Ayak tabanı ve ayağın üst bölümü sert deri tabakasına sahiptir. Parmak araları ise hassas derilerle kaplıdır. Herhangi bir alerjik durumda veya rahatsızlıkta ilk ayak parmak araları kaşınmaya başlar. Naylon çoraplar giymek, ayak bakımına önem vermemek, ayakların sık terlemesi, çorapsız ayakkabı giymek gibi nedenler ayak kaşıntısına neden olabilmektedir.  

Ayak parmaklarında meydana gelen kaşıntılar dış etkenlere bağlı olarak gelişmemişse yani böcek sokması, sinek ısırması, alerjik temaslar gibi nedenlerden dolayı değilse yüksek ihtimal ayak mantarı belirtisi olabilir. Peki, ayak parmaklarında kaşıntı neden olur? 

Ayak parmaklarında kaşıntı ile başlayan mantar hastalığı zamanla derinin kızarması, kuruma ve pul pul şeklinde dökülmesine neden olacaktır. Mantar hastalığının tedavisi mümkündür. Kremler veya spreylerle mantar hastalığı ortadan kaldırılabiliyor. Ancak tekrar etme durumları olabilir. Bu da ayak bakımının doğru şekilde yapılmıyor olmasındadır.

Ayak Bakımı ve Temizliği Son Derece Önem Arz Ediyor 

Pamuklu çorapları tercih etmek, sürekli çorap değiştirmek, ayakları anti bakteriyel sabunlarla yıkamak, başkasının terliğini ve havlusunu kullanmamak gibi tedbirlerle ayak mantarı sorunundan ebediyen kurtulursunuz. 

Ayak parmaklarında kaşıntı neden olur sorusunun diğer nedenleri arasında alerjik reaksiyonlar sayılabilir. Kullanılan sabunlar, ayak bakım kremleri veya yiyip içilen bir şey alerjik olarak ayakların kaşıntısına neden olabilmektedir. 

Çok sık rastlanan ve bulaşıcı olmayan sedef hastalığının belirtiler ayak parmak aralarının kaşıntısı, kızarıklığı ve dökülmesiyle ortaya çıkabiliyor. 

Alerjiden kaynaklı ayak parmak araları kaşıntıları için gerekli alerji testlerinin uygulanması ardından tedavi süreçleri gerçekleştirilir. 

Exit mobile version