Burun kaşıntısı

burun kaşıntısı

Burun Kaşıntısı Neden Olur?

Birçok farklı nedenden ortaya çıkan burun kaşıntısı özellikle mevsimsel geçişlerde veya alerjik durumlarda ortaya çıkmaktadır. 

Alerjik kökenli olan burun kaşıntıları uzun süreler devam ederken mevsimsel geçişlerden kaynaklanan burun kaşıntıları bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir.

Hassas bir yapıya sahip olan burun bazı zamanlarda nedensiz şekilde kaşınmaya başlayabilir. Akabinde hapşırık, göz kızarıklığı ve göz akıntısı gibi belirtilere de neden olabilir. 

Hatta bazı kişilerde burun kaşıntısı, burun kanamalarına ve daha ciddi problemlere de yol açmaktadır. Burun kaşıntısı neden olur sorusunun karşılığında ilk akla gelen alerjik durumlardır. Ancak burun kaşıntıları soğuk algınlığı, kuru hava, deri hastalıkları gibi nedenlerle de ortaya çıkmış olabilir. 

Evcil Hayvanlar Burnumuzu Kaşındırabilir 

Kedi, köpek, kuş, hamster gibi evcil hayvanlar da döktükleri kılları nedeniyle burun kaşıntılarına yol açabilmektedir. 

Mevsimsel geçişlerde ağaçlar polenlerini döker ve bu da bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Polenler alerjisi olan kişileri çok kötü etkilediği gibi burun kaşıntısının ana nedenlerinden biri olmaktadır. Bu gibi alerjik durumlarda doktorunuza başvurmak ve gerekli tedavi yöntemlerinin uygulanması daha doğru bir yol olacaktır. 

Burun Kaşıntısı Tedavi Yöntemleri 

Burun kaşıntısı alerjik kökenliyse ilaç tedavisi veya alerji aşısı yaptırmak gerekmektedir. Tozlardan kaynaklı burun kaşıntılarında ortam havalandırması yapmak ve temiz hava almak burun kaşıntısına iyi gelecektir. 

Burun kaşıntısı durumlarında bir diğer yöntem ise okyanus suyu veya eczanelerde bulunan ve burnu rahatlatan, genzi açan burun spreylerinin kullanılması gerekir. 

Burun kaşıntısının uzun sürmesi ve kaşıntıdan kaynaklı yaraların ortaya çıkması durumlarında ise direkt olarak doktora başvurmanız en doğru yol olacaktır. 

Rahatsız edici derecede acı veren burun kaşıntıları enfeksiyonel hastalıkların nedeni olabilmektedir. Ayrıca deri hastalıkları ve yetersiz beslenme gibi nedenler de burun kaşıntısına neden olur

Exit mobile version