Saç ekimi sonrası kaşıntı

saç ekimi sonrası kaşıntı

Son zamanların ön planda olan işlemi saç ekimidir. Saç ekimi yapılır iken bazı noktalar da bir hayli önemlidir. Özellikle saç ekiminin nasıl olduğu, yan etkileri ve sonuçlarını iyice araştırmak gerekir. Araştırıldıktan sonra ise saç ekimi yapılacak yerin önemine dikkat çekmek gerekir. Saç ekimi yapacağınız yer güvenilir ve temizliğe önem veren bir yer olmalıdır. Saç ekimi sırasında saç deriniz bazı değişikliklere maruz kaldığı için aslında kaşınması normaldir. Doku değişiklikleri, damar genişlemesi ya da savunma hücrelerinin artış gösterecek olması bu değişikliklerin bazılarıdır. Bu bağlamda bakıldığı zaman saç derinize olduğundan daha çok önem vermeniz gerekir.

Saç ekimi yaparken asıl dikkat edeceğiniz nokta ise saç ekimi sırasında saç derinizin üzerinde tek tek delik açılmasıdır. Bu delikler yara olup kaşıntı getirebilir. Bu durumda iltihap kapmaması için özen göstermeli ve bir hayli dikkatli olmanız gerekir. Bir yara gibi düşünmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Normal bir yaranız nasıl kaşınır ise saç deriniz de ekim yapıldıktan sonra kaşınabilir. Bu durum ancak normal kaşıntı ise olağan karşılanabilir. Anormal bir kaşıntı var ise bu durumda daha dikkatli olup zaman kaybetmeden doktora başvurmanız gerekir. Saç ekimi sırasında ekimin ne ile yapıldığı da saç ekimi kaşıntısını etkilemektedir. En az düzeye indirgemek için iğne yöntemini tercih edebilirsiniz. Diğer yöntemler yani motor ile enseden ya da kanalların kesilmesi yöntemi ile kaşıntınız dayanılamayacak şiddette artabilir.

Saç ekimi sonrasında kaşıntı için bazı noktalar da dikkat edebilirsiniz. Mesela saç ekimi sonrası ekim yapan doktorlar da size bazı şampuanlar ya da kremler önerebilirler. Bu öneriler hem saçınızın daha çabuk çıkması için saç derinizi besler hem de bu bağlamda saç derinizin kaşıntısını daha aza indirir. Tahriş etmeyen şampuanları kullanmaya özen göstermelisiniz.

Saç ekimi sonrası kaşıntı yaklaşık olarak 20 gün sürmektedir. Bu süre zarfında saç derinize zarar vermeden kaşınma dürtüsünün önüne geçmelisiniz. Saç derinizin bu bağlamda yaralı olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

Saç ekimi sonrasında saç derinize zarar vermemek için doktorunuzun önerilerine dikkat etmeniz gerekir. Bu bağlamda önermediği hiçbir ürünü kafanıza sürmemelisiniz. Sürdüğünüz takdirde saç deriniz enfeksiyon kapabilir. Bu durum da saç derinize olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Sonuç olarak bakıldığı zaman saç ekimi sonrasında oluşan kaşıntı normal karşılanmalı ve doktorun tavsiye etmediği hiçbir ürün de kullanılmamalıdır. Şiddetli kaşıntınız olduğu takdirde solüsyon ve krem kullanabilirsiniz. Tabii ki bunlar da doktor tavsiyesi olmalıdır. Bir de ağızdan kullanabileceğiniz ilaçlar da bulunmaktadır. Bu ilaçları da kullanmanız mümkündür. Kaşıntınızın oldukça fazla olduğu zamanlarda sadece avuç içiniz ile kaşımanızı önerebiliriz. Kesinlikle tırnağınızın değmemesi önemli bir noktadır. Yaraların açılması iltihap kapmanıza neden olabilir. Bu durumda doktorunuza başvurmayı ihmal etmemeli ve gerekli önlemleri almalısınız.

Exit mobile version