Parmak arası kaşıntı

parmak arası kaşıntı

Parmak Arası Kaşıntısı Neden Olur? 

Genellikle kış aylarında görülen parmak arası kaşıntısı neden olan birçok faktör vardır. Başlıca sebeplerden biri ayağın uzun süre ayakkabı içinde kalmasıdır. Havasız kalan ayak bir süre sonra kaşıntıya neden olur. Parmak arası kaşıntısı genelde ayak parmaklarında görülen bir vakadır, böyle durumda parmak arası kaşıntısı nasıl geçer öncelikle ayaklarınızın temizliğine çok dikkat etmeliyiz ve her gün çorap değiştirilmesi gereklidir. 

Kış aylarında botların ve çizmelerin içinde uzun süre kalan parmaklar gün sonunda rahata kavuşunca parmak araları başta olmak üzere kaşınır. Öncelikle her günün sonunda ayakları sabunlu ve ılık suda yıkamak hatta sabunla masaj yaparak yıkamak parmak arası kaşıntısını yok eder. Yapılan bütün işleme rağmen parmak arasındaki kaşıntı hala geçmiyor devam ediyorsa buna ilk ihtimal mantar hastalığıdır.

Parmak Arası Kaşıntısı Tedavi Yöntemleri 

Mantar hastalığı özellikle parmak aralarında sıkça görülen bir deri hastalığıdır. Ayak parmaklarında ve el parmak aralarında oluşan kaşıntıların çoğu mantarın tedavi edilmediği sürece yayılmasından kaynaklarınız bu şekilde bir cilt problemi yaşıyorsanız ilk yapmanız gereken uzman doktora muayene olmanızdır. 

Mantar hastalığına bağlı parmak arası kasıntısı hızla yayılan ve ayakların ya da ellerin tamamına nüfuz eden bir bakteridir. Mantar kaşıntısının yayılması kaşımakla ve suya maruz kalmakla olur bu gibi durumdan cildiye uzamına muayene olmanız çok doğru bir davranış olacaktır. Parmak arası kaşıntısı sadece mantar hastalığına bağlı olarak değil alerjik bir rahatsızlıktan dolayı da görülebilen bir durumdur. 

Exit mobile version