Kurdeşen nedir

kurdeşen nedir

Kurdeşen Nedir, Neden Olur? 

Tıp literatüründe Ürtiker olarak isimlendirilen halk arasında da kurdeşen olarak bilinen bu cilt hastalığında cildin herhangi bir bölgesinde ortaya çıkan kaşıntı ve kızarıklık halidir. Peki, kurdeşen nedir, neden olur? 

Bulaşıcı bir hastalık olmayan kurdeşen cildin bir bölgesinde görüleceği gibi vücudun tamamında da ortaya çıkabilir. Vücudun belli yerlerinde noktalar halinde olabileceği gibi bazı yerlerinde büyük daireler şekilde kabarcıklar da oluşturabilir. 

Kurdeşenden kaynaklı olan vücuttaki bu kabarcıklar ve kızarıklar ortalama 24 saat sonra kendiliğinden kaybolabilir. Fakat eskileri gittikçe yerine yenileri gelebilir ve bu süreç birkaç gün sürebilir. Bu şekilde ilerleyen kurdeşen hastalığı maksimum altı hafta sürer. Bu süreden sonra devam etmesi halinde kronik bir vaka olabilir ve kesinlikle uzmana görünmek gerekmektedir. 

Kurdeşen Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri 

Kurdeşen genellikle yaz aylarında görünür ve şiddetli kaşıntı, yanma ve kabarıklar şeklinde ortaya çıkar. Kurdeşen belirtileri ise özellikle geceleri şiddetlenir ve uykudan uyandıracak kadar ileri boyutlarda kaşıntıya sebep olur. 

Kısa süreli yani akut kurdeşen denilen rahatsızlıklar genellikle çok fazla güneş altında kalmak, derinin nefes alışverişini kısıtlamak veya alerjik nedenlerle olabilmektedir.

İlaçlar, kozmetik ürünleri, polenler bazı asitli içecekler, süt ve yumurta gibi besin maddeleri bazı bünyelerde alerjik reaksiyon göstererek kurdeşene neden olabilir. 

Kısa süreli kurdeşen hastalığının tedavisi için alerji önleyici ilaçlar ve kremler kullanılır. Ayrıca kurdeşenin nedenine ve şiddetine göre kortizonlu ilaçlar, iltihap kurutucular ve iğneler de doktor tarafından verilebilir. 

Exit mobile version