Karın bölgesinde kaşıntı

karın bölgesinde kaşıntı

Karın Bölgesinde Kaşıntı Neden Olur?  

Karın bölgesindeki kaşıntı rahatsızlığı içten ya da dıştan etkilenen faktörlere bağlıdır. Rahatsızlığı yaşayan kişinin öncelikle dış faktörleri gözlemlemesi gerekir. Kullandığı iç çamaşırların yıkama esnasında deterjanlı kalmaması, kullandığı vücut losyonunun alerji etkisine bağlı durumlar saptandıktan sonra hala karın bölgesinde kaşıntı şikayetiniz var ise buna bağlı bir çok sebep olabilir.

Özellikle karın bölgesinde oluşan kaşıntının tedavisi uzun süren bir tedavidir, içten gelen bir kaşıntı ise buna sebep olan nedeni kesinlikle saptamak gereklidir. Yediğiniz bir gıdanın vücuda yaramaması durumunda vücut bunu kaşıntı reaksiyonu olarak dışa yansıtır. Böyle durumda yapılması gereken doktora muayene olarak yapılan alerji testidir. Alerji testi sonucunda kaşıntıya sebep olan gıdalardan uzak durulması gereklidir. 

Kaşıntıların Temelinde Alerjik Reaksiyonlar Yatıyor Olabilir 

Vücutta oluşan kaşıntıların çoğu alerjiye bağlı olduğu gibi mantar hastalığından da kaynaklanabilir. Mantar hastalığı genelde ayaklarda görülen bir rahatsızlıktır. Ellerinizi mantarlı bölge ile temas ettirdikten hemen sonra özenle temizlemeniz gereklidir. Temizlenmediği takdirde vücudun her hangi bir yerine elinizi sürdüğünüz bölgede bir süre sonra mantar hastalığının yayılmasından dolayı kaşıntı sorunu yaşamanıza neden olacaktır.

Kaşıntıya neden olan faktörlerin başında kesinlikle alerji hastalığı gelmektedir. Karın bölgesinde kaşıntı nasıl geçersorusuna cevap ise alerjiden kaynaklanan bir durum ise kesinlikle doktora muayene olunmalı, dış faktöre bağlı bir durum ise dikkate alınması gereken durumları uygulayarak kaşıntının azaldığını ya da çoğaldığı takip etmek gerekir. 

Exit mobile version