Genital bölgede kaşıntı

genital bölgede kaşıntı

Genital Bölgede Kaşıntı Neden Olur?  

Özellikle bayanlarda görülen genital bölge kaşıntısının birçok sebebi olabilir; bunların başında ise bölgede mantar olmasından dolayıdır. Peki, genital bölgede kaşıntı neden olur? Tamamen temizliğe ve hijyene bağlı bir durumdur. Bayanların kullanmış olduğu iç çamaşırın tamamen bakteriden arındırılmış olması gereklidir, özellikle yüksek derecede yıkadığınız iç çamaşırını kuruduktan sonra ağ bölgesini ütülemeniz gereklidir. 

Çoğu bayanın dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise kullandığınız tuvaletin temiz olmasıdır. T-Topluma açık tuvaletlerde gözle görülmeyen milyonlarca bakteri yuvaları vardır. Böyle bir tuvaleti kullanmak zorunda kalmış olsanız dahi en yakın sürede genital bölgeyi temizlemeli ve iç çamaşırınızı değiştirmelisiniz. Genital bölge kaşıntısı sadece mantara bağlı bir kaşıntı değildir bölgenin temizliği yapılmadığında kaşıntıya sebep olur. Bayanlar ve erkekler genital bölge kaşıntısına ilk yapmaları gereken bir doktora başvurmalarıdır. 

Doktor Tedavisi Gerektiren Bir Kaşıntı Olabilir, Aksatılmamalıdır 

Çoğu kişinin genital bölge kaşıntısı sadece mantara ve hijyen koşullarına bağlı olmayabilir, kaşıntının geçmemesi başka hastalıklarında habercisi olabilir. Bu nedenle doktordan yardım almak en doğrusu olacaktır. Kaşıntıya sebep birçok neden sıralanabilir; kişinin rahimden gelen bir hastalığı olabilir, kullandığı ilaçların yan etkisi olabilir ve buna benzer birçok neden genital bölgede kaşıntı yapar.

Genital bölge kaşıntısının yok olması için doktor muayenesi sonrası bölgenin temiz tutulmasına özen gösterilmelidir. Doktorun verdiği ilaçlar kaşıntıyı yok etmeye çalışsa da temiz tutulmayan bölge nedeniyle ilaçlar başarı sağlayamaz.

Exit mobile version