Banyo sonrası kaşıntı

banyo sonrası kaşıntı

Banyo Sonrası kaşıntı Neden Olur? 

Banyo sonrası kaşıntı birçok nedene bağlı olabilir; özellikle uzun süre banyoda kalmak ve keselenmek banyo sonrasında vücudun tamamında kaşıntıya sebebiyet veren bir durumdur. Ciltteki hassasiyeti göz önünde bulundurarak kullanılan şampuan, sabun, duş jeli gibi kimyasal içeren temizlik ürünleri de kaşıntıya yol açan nedenlerdendir. 

Kişiden kişiye farklılık gösteren alerjik durumlarda banyo sonrası nüfuz eden alerji hastalığından kaynaklanabilmektedir. Öncelikle kaşıntıya sebep olabilecek ihtimallerini göz önünde bulundurmak gereklidir. Banyo sonrası kaşıntı nedenlerive bu nedenlere bağlı alerjik bir durum yaşıyorsanız kısa sürede geçici bir durumdur. Fakat banyodan sonra kaşıntı günlerce devam ediyorsa ve vücutta kızarırlık su toplaması gibi durumlar oluşmuşsa kesinlikle cildiye hekimine muayene olmanız gereklidir. 

Banyo Sonrası Oluşan Kaşıntı Nasıl Giderilir? 

Özellikle yaz aylarında aşırı sıcak suda banyo yapmak bir süre sonra vücutta kaşıntıya ve kızarıklığa neden olacaktır. Sıcak suya maruz kalan saçlar ve vücut bir süre sonra aşırı kaşınma reaksiyonu gösterecektir. Bu durum günlerce sürebilir, özellikle saç diplerinde kaşıntıya bağlı sivilce ve yaraların çıkması olasıdır. 

Çoğu kişinin kimyasal temizlik ürünlerine alerjisi olabilir. Banyo sonrası kaşınma sebepleri bu tür kimyasalların neden olması mümkündür. Kişinin cilt hassasiyeti var ise doğal ürünleri tercih etmesi gereklidir. İçerisinde kimyasal bulunmayan bitkisel ürünler. Özellikle çocuklar için tercih edilmeli çocuk cildi yetişkin birinin cildine göre çok daha hassas ve duyarlıdır. Kimyasal temizlik ürünlerine maruz kalan bir çocuk ileriki yaşlarda alerji problemiyle karşılaşması mümkündür alerji hastalığı yıllarca tedavisi süren bir hastalıktır. 

Exit mobile version